Jedynkowy szum wokół wody z Polską Akcją Humanitarną

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu włączyli się do akcji Światowy Dzień Wody z  PAH. Motto tegorocznej edycji brzmi „Zróbmy szum wokół wody”. 

Celem projektu jest zaangażowanie jak największej liczby osób i uświadomienie ich, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka, podstawa ludzkiej godności i możliwości rozwoju zarówno jednostek, jak i społeczności, lecz nie wszyscy mają możliwość z jej korzystania. Ogromne ilości wody zużywa się każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Nawadnianie upraw, hodowla zwierząt czy wyprodukowanie jakiegokolwiek towaru generują konieczność zużycia ogromnych ilości wody. Wszyscy zatem jesteśmy za to współodpowiedzialni. Według danych PAH każdego dnia w sumie wszystkie kobiety i dziewczynki na świecie spędzają 200 mln godzin na pobieraniu wody, a uwzględniając czas potrzebny na znalezienie źródeł wody, liczba ta wzrasta do 266 mln godzin. Oszczędzanie wody staje się więc globalnym wyzwaniem i dotyczy każdego nas. Zakręcanie kranu to nie jedyna rzecz, jaką możemy zrobić. 

Od 22 marca koordynatorki akcji – panie Aneta Pietrzak – Jedynak, Helena Paradowska, Agnieszka Pasternak, przygotowały  projekt „5 dni dla wody i klimatu”, zmierzający do przekazania  informacji na temat globalnych wyzwań wodnych. Każdego dnia przewidziano różne formy aktywności – tematyczne lekcje, prezentacje, pokazy, filmy, projektowanie plakatów i broszur informacyjnych  – niestety przez obecną sytuację epidemiczną, tylko w wersji zdalnej.  Nasze działania rozpoczyna spot nagrany z uczniami klasy 2b. 

Mamy nadzieję, że nasz szum wokół wody usłyszy jak najwięcej osób. Bo przecież zależymy od wody, a woda zależy od nas. 

Opracowanie: Aneta Pietrzak-Jedynak