X Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych

maskiTeatr – jak ogień olśniewa i oświeca – teatr to również ciekawa forma przekazywania treści z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. Pomaga nam promować życzliwość, zrozumienie, szczerość, uczy, jak mądrze i pięknie żyć.

Z okazji Międzynarodwego Dnia Teatru 27.03.2015 r. w naszej szkole odbył się X Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. Festiwal ten ma już swoją kilkuletnią tradycję, cieszy się dużym zainteresowaniem, a poziom prezentowanych przedstawień jest coraz wyższy.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział dwanaście zespołów z kołobrzeskich gimnazjów. Uczniowie prezentowali przedstawienia dotyczące szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień, poruszające między innymi problemy alkoholizmu, narkomanii, przemocy i agresji, samotności, braku zrozumienia, niejednokrotnie sami byli autorami scenariuszy jak i reżyserami.
Komisja Konkursowa przydzielała nagrody w następujących kategoriach: najlepsza rola pierwszo- oraz drugoplanowa męska i żeńska, najlepsza rola dramatyczna, najlepszy scenariusz, scenografia, reżyseria, charakteryzacja i bogactwo środków artystycznych. Laureatami X Międzygimnazjalnego Festiwalu Teatrów Profilaktycznych zostały równorzędnie trzy zespoły: koło teatralne „Maska” z Gimnazjum nr 2, którego opiekunami są panie: Joanna Szydłowska i Beata Wincza i które zaprezentowało spektakl pt. „Planety nadziei”, grupa „Dwie maski” z Gimnazjum nr 3 ze sztuką pt. „Dzieci nieba”, opiekunem zespołu jest pani Agata Kaczmarek oraz Koło Teatralne z Gimnazjum nr 1 i spektakl pt. „Wózek”, opiekun koła – pani Małgorzata Szymańska.
Zaprezentowane przedstawienia pokazały, że oddziaływanie teatrów profilaktycznych jest duże: może wspomagać rozwój młodzieży, dokonywać pozytywnych zmian, uwrażliwiać na problemy i potrzeby drugiego człowieka, uczyć odpowiedzialności za własne działania czy radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Dlatego też Międzygimnazjalny Festiwal Teatrów Profilaktycznych organizowany przez Gimnazjum nr 1 będzie kontynuowany.

DSCN1655 DSCN1666 DSCN1695 DSCN1726 DSCN1748 DSCN1820