„Trzymaj formę”

Dbamy o zdrowie w czasie pandemii! AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA 
Nasi uczniowie nie zapominają również o aktywności fizycznej podczas pandemii. Rozwijają ze zwiększoną siłą swoje pasje, uczestnicząc w ulubionych dyscyplinach sportowych: zapasy, tańce, piłka nożna i siatkowa, jazda konna, kolarstwo szosowe czy nawet torowe. Doskonale wiedzą jak ruch  wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. W czasie ćwiczeń obserwujemy wzrost tzw. endorfin. To one sprawiają, że po każdym wysiłku jesteś w dobrym nastroju i masz poczucie zadowolenia. Aktywność fizyczna pozwala też rozładować negatywne emocje, z którymi coraz częściej sobie nie radzimy. Każda forma ruchu pozytywnie wpływa na poziom odporności organizmu, czyli na nasz układ immunologiczny. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w czasie pandemii. Silny organizm tak łatwo nie podda się wirusowi. Regularne ćwiczenia mają korzystny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy, co w praktyce oznacza zmniejszenie możliwości zawału serca. Podobnie jest z silnym układem kostno-mięśniowym, który zapobiega powstawaniu wad postawy u dzieci, a w przyszłości pozwala uniknąć dolegliwości bólowych kręgosłupa. Ćwicząc systematyczne zwiększasz swoją pojemność życiową płuc oraz wzmacniasz mięśnie oddechowe.I można tak bez końca wymieniać zalety aktywności fizycznej…Podsumowując: „ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. To motto powinno nam przyświecać przez całe życie.

Edyta Haponiuk, Helena Paradowska Za nami tydzień pod hasłem: „Trzymaj formę” . Z tej okazji, wychowankowie naszej świetlicy, wzięli udział w dyskusji na temat wpływu odpowiedniej diety oraz ruchu na świeżym powietrzu, na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. W związku z akcją  „Trzymaj formę”  zaprosiliśmy do nas znakomitego gościa, Panią Renatę Litwinowicz, która otworzyła przed nami drzwi do świata zumby. Pani Renata pokazała nam jak dużą rolę odgrywa w naszym życiu ruch, muzyka i taniec. Uświadomiła nam ile przyjemności może dostarczyć wspólna zabawa i jak kojący wpływ ma na nasze samopoczucie, a zatem i zdrowie.  Na koniec poczęstowała nas zdrową przekąską , przypominając jak ważne jest to, aby zadbać o zdrowy posiłek, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć na dowód fantastycznej zabawy. 

Elżbieta Szulc


Trzymaj formę!
Klasa 1 c dba o swoją formę psychiczną i fizyczną przez cały rok. Podczas cyklu zajęć o tematyce prozdrowotnej uczniowie wiedzą już chyba wszystko na temat zdrowia psychicznego oraz fizycznego, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki. Dodatkowo wykonaliśmy również Książkę Zdrowych Przekąsek oraz Apteczkę Duchową, aby dzielić się wartościowymi przepisami i nieść pomoc innym. Zachecam do obejrzenia krotkiego filmu oraz galerii zdjęć:

https://youtu.be/YqQLjSGEstw

Opracowała Marzena Polus