Dzień Jabłka

Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!

W ramach realizowanego programu „Żyj zdrowo mądra głowo!” uczniowie naszej szkoły 28 września obchodzili Światowy Dzień Jabłka. Głównym celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego odżywiania się, a tego dnia rzecz jasna królowało jabłuszko. 

Z powodu pandemii uczniowie wyjątkowo odchodzili ten dzień z wychowawcami w klasach. Szkolne korytarze zamieniły się w „jabłkowy sad” a na ścianach królowały ciekawostki i korzyści wynikające ze spożywania jabłek. Było wesoło, kolorowo, a przede wszystkim multiwitaminowo i bardzo zdrowo!

Mamy nadzieję, że ten dzień przypomniał wszystkim, jak ważna jest nasza dieta i zachęcił do regularnego sięgania po owoce.

Koordynatorzy akcji :Helena Paradowska, Edyta Haponiuk


Dzień Jabłka w klasie III C 

Jabłka to bez wątpienia najbardziej popularne owoce, szczególnie w Polsce. Mają tutaj naturalne warunki wzrostu, a więc jest ich w sklepach i sadach mnóstwo. Cenimy je za ich smak i różnorodność, można z nich przygotować zarówno potrawy słodkie, słone, jak i przetwory. Jedzenie jabłek ma dobry wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto włączyć je na stałe do codziennej diety. Zbawiennie wpływa na pracę układu trawiennego,  pomaga przyspieszyć metabolizm i schudnąć. Oprócz tego jabłko chroni przed rakiem, przeciwdziała miażdżycy i innym chorobom układu krążenia, a także wspomaga regenerację organizmu. Jest powszechne i tanie, jedzmy więc jabłko jak najczęściej. Koniecznie ze skórką.

28 września uczniowie klasy III C włączyli się w szkolne obchody Dnia Jabłka. Na zajęciach plastyki wykonali jabłkowe maski, napisali i zaprezentowali wierszyki o tych popularnych owocach, a także degustowali smaczne wyroby z jabłkami.

Przygotowała Małgorzata Szymańska


Dzień Jabłka w klasie 1 A