Uczmy się dbać o nasze samopoczucie psychiczne

Dzień  25 lutego 2020 roku to Ogólnopolski Dzień Walki z  Depresją. W naszej szkole również upłynął on pod znakiem zdrowia psychicznego.  Akcja miała  na celu  podniesienie poziomu wiedzy na temat zapobiegania depresji i zachęcanie uczniów do szukania pomocy. Dziś szczególnie skupiliśmy się na budowaniu przyjacielskiej atmosfery w szkole, pokazując młodym ludziom proste sposoby dbania o  samopoczucie psychiczne i zapobiegania chorobie.

Z tej okazji zorganizowana została akcja psychoedukacyjna, w ramach której zbudowaliśmy na korytarzu edukacyjną ścieżką zdrowia psychicznego. Uczniowie mogli się przebrać w stroje swoich marzeń, poczuć bliskość drugiego człowieka, doświadczyć pozytywnych emocji. Ambasadorzy Uśmiechu dbali o to, by każdy „smutkujący” dziś człowiek otrzymałPakiecik Szczęścia, uzupełniony cukierkiem i krótką instrukcją formowania uśmiechu. Rozdawane były też recepty na życie bez depresji. Dzieci podejmowały różne radosne wyzwania, mogły liczyć na przytulasy, a na znak solidarności – pieczętowane były dłonie i malowane twarze. Nie brakowało dobrych, budujących samoocenę słów, które można było potem wkleić do zeszytu. Podsumowaniem tych działań,  w ramach  hasła  ”Body Positive”, była wspólna, radosna zabawa-taniec Zumby, pod kierownictwem Pani Kariny. Warto wspomnieć, że ruch ten ma na celu akceptację własnego ciała, niezależnie od rozmiaru. Samoakceptacja w czasach mediów społecznościowych nie jest łatwa.​ Dla wielu są zródłem stresu, smutku i złości..i samotności. Rodzą lęk przed odrzuceniem, negatywną oceną i poczucie bycia gorszym od innych. Regularne sprawdzanie Instagrama sprawia, że czujemy się gorzej i mamy obniżone samopoczucie. O naszej wartości nie powinien   świadczyć ani wygląd, ani ile like’ów dostaniemy…liczy się to jakimi osobami jesteśmy. 

Dlatego tak ważne jest spojrzenie na siebie z czułością i wyrozumiałością, danie sobie marginesu na niedoskonałości, nie porównywanie się z innymi. Hasło  „ciałopozytywności”:  „Jak dobrze być sobą” codzienne powtarzane warz z wypowiadaniem słów, za co się lubi i za co jest się wdzięcznym,pomaga w samoakceptacji………

Pamiętajmy !Kontakty z innymi ludźmi i dzielenie się emocjami sprzyjają działaniu układu immunologicznego, lepszemu zdrowiu psychicznemu i przystosowaniu do trudnej sytuacji. Ludzie, którzy dzielą się emocjami, skarżą się na mniejszą liczbę symptomów chorobowych.

Radosne pozdrowienia – Helena Paradowska, Renata Litwinowicz i Agnieszka Spadło