XIV Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych

„Teatr to kraj utkany z tych momentów, w których zostawiamy maski, retorykę, strach bycia kim jesteśmy i podajemy sobie ręce w ciemności” (Carlos Celdran)

28 maja 2019 roku już po raz 14. odbył się  w naszej szkole Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych. Festiwal ten jest ważnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej i doskonale wpisał się w tradycję szkoły. Na początku był to MiędzygimnazjalnyFestiwal Szkolny, a od ubiegłego roku biorą w nim również udział uczniowie szkół podstawowych, w związku z tym jest to teraz Międzyszkolny Festiwal Teatrów Profilaktycznych.

Celem przewodnim tegorocznego festiwalu było promowanie postawy tolerancji, życzliwości, szacunku i pomocy drugiemu człowiekowi.

Uczniowie zaprezentowali 9 spektakli –dłuższych i trochę krótszych.

W tym roku byli z nami uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 6.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas młodszych i starszych: I C, II B, IV, VII A, VII B. 

Oto cały program festiwalu:

1. „Kopciuszek” I C ;opiekun: Małgorzata Szymańska

2. „ O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie”;   II opiekun: Jolanta Krępeć i Anna Leśniakiewicz

3.  „Tu i teraz” kl. IV; opiekun: Honorata Górska – Sęk

4. „Śmierć ufoludków’” Sp 5 kl. V B, koło teatralne „Wicherki”;  opiekun:   Maria Powroźnik 

5.  „Mur’ – Koło teatralne SP 1; opiekun: Małgorzata Szymańska i Agnieszka Spadło  

6. „Samotna, bo niekochana”- SP 8, koło teatralne „Zamaskowani”; opiekun: Aleksandra Klimkowska

7. „ Marika”  -SP6, koło teatralne „Byle do piątku” – opiekun: Paulina Pobereżko

8. „Dziewczyna z telefonem” – kl. VII B , opiekun: Elżbieta Rowińska

9. „Oskarżamy” – kl. VII A ,opiekun: Joanna Kwaśnik  

Przedstawienia oceniło jury w składzie:

p. Agnieszka Spadło

p. Ewa Brelik

p. Paulina Pobereżko – opiekunka koła SP 6

Maria Powroźnik- opiekunka koła SP 5

p. Aleksandra Klimkowska opiekunka koła SP8

Komisja Konkursowa przydzieliła nagrody i dyplomy za:

– najlepsze spektakle

– najlepszą rolę pierwszoplanową- żeńską i męską

– najlepszą rolę drugoplanową – męską i żeńską

– najlepszą rolę dramatyczną – męską i żeńską

– najlepszy scenariusz

– za bogactwo środków artystycznych

– charakterystyczną rola męską i żeńską

-najlepszą rolę  dramatyczną

-najlepszy scenariusz oryginalny

W tegorocznych przedstawieniach teatralnych uczniowie zwrócili uwagę na samotność, brak zrozumienia wśród rówieśników, bezradność, pesymizm. Za te złe emocje młodzież obarczyła odpowiedzialnością nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych. Problem fonoholizmu pojawił się w większości spektakli.

W 14. Międzyszkolnym Festiwalu Teatrów Profilaktycznych wśród klas młodszych pierwsze miejsce zajęła klasa I C ze spektaklem „Kopciuszek”, II miejsce – kl. IV „Tu i teraz”, a trzecie miejsce – kl. II B  „ O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie”;   Wśród klas starszych ( V- VIII) pierwsze miejsce zajął zespół teatralny z naszej szkoły, który zaprezentował sztukę pt. „Mur”, II miejsce – zespół „Byle do piątku” ze Szkoły Podstawowej nr 6 z przedstawieniem „ Marika”, III miejsce – zespół teatralny „Zamaskowani” ze Szkoły Podstawowej nr 8, który wystąpił w spektaklu „Samotna, bo niekochana”. Wyróżnienie otrzymał zespół „Wicherki” ze Szkoły Podstawowej nr 5, który pokazał skecz „Ufoludki”.

Wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i  pracę nad przygotowaniem bardzo ciekawych i  pouczających przedstawień należą się wielkie brawa. Gratulujemy nagrodzonym uczniom. Nagrody indywidualne i zespołowe zostały zakupione z funduszy Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Kołobrzegu.

Opracowała: Anna Kuliś