XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kołobrzegu – nasi uczniowie na podium!

Dnia 20 marca 2019 r. uczniowie klasy 8b Maksym Celiński, Robert Schellner oraz Tomasz Foryś reprezentowali naszą szkołę  w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Kołobrzegu.  W tym roku w konkursie  wystartowało dziewięć trzyosobowych drużyn, złożonych z uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjum. 

Organizatorami konkursu byli Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Konkurs objęty był honorowym patronatem Starosty Kołobrzeskiego – Tomasza Tamborskiego. Wpisany również został do miejskich obchodów 74 rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem. W pierwszej części konkursu do rozwiązania był test historyczny (odpowiedzi udzielała drużyna), składający się z dziesięciu pytań obejmujących najważniejsze wydarzenia z historii Kołobrzegu. Pytania nie były łatwe i wymagały długotrwałego przygotowania. 

Drugim zadaniem dla drużyn było napisanie ballady, opowieści o Kołobrzegu z ujęciem historii miasta i miejsc z nią związanych. Nasi uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem perfekcyjnie . Stworzyli balladę pt. „Bałtyzianka” , za którą otrzymali maksymalną ilość punktów. Jak sami twierdzą , gdyby nie lekcje języka polskiego z Panią Anną Kuliś to zadanie mogłoby sprawić im większy problem. Komisja sędziowska była pod wielkim wrażeniem pomysłowości i kreatywności zawodników.

Następnie Pan Stefan Raniecki wygłosił referat o niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Ostatnim zadaniem dla drużyn było rozwiązanie testu dotyczącego historii enigmy. Po zsumowaniu wszystkich punktów Nasi uczniowie zajęli w konkursie III miejsce przegrywając zaledwie jednym punktem                          z przedstawicielami Gimnazjum z Dźwirzyna .

Po części drużynowej, przyszedł czas na konkurs indywidualny, w którym II miejsce zdobył uczeń naszej szkoły Maksym Celiński. 

Do konkursu uczniów przygotowały pani Teresa Urbańska oraz pani Agata Mikołajek.

Gratulujemy chłopakom i życzymy dalszych sukcesów. Powodzenia kochani! 

Tekst „ Bałtyzianki” – ballady o Kołobrzegu napisanej przez naszych uczniów umieszczamy poniżej i liczymy, że stanie się wzorem dla młodszych poetów. 

Opracowała mgr Agata Mikołajek